PIKLIO ♥ RETRO

PIKLIO RETROBOX. Pro všechny, které zaujal, jsou následující řádky. Tak čtěte dál:)

A co že to vlastně RetroBox je? Zářivě oranžová krabička plná Vašich fotek v retrostylu. Vraťte se s námi v čase a vyzkoušejte fotky, které jako by zrovna vyskočily ze starého polaroidu. Vybírat můžete ze spousty filtrů a efektů, které Vašim fotkám dodají ten pravý retrolook. Fotky můžete nahrát jednoduše z Instagramu, Facebooku, nebo Vašeho počítače a pak už si jen hrát s filtry, nebo prostě fotky nechat, jak jsou. A abychom nezapomněli, všechny fotky tiskneme na vysoce kvalitní saténový fotopapír.

A jak se dá použít? RetroBox je skvělý dárek pro rodinu i kamarády. Kdo dumá, čím by svým blízkým udělal radost, hlásíme se s inspirací! ;)

Vánoční dárky nemusí být jen stres, ale právě naopak zábava! Vytvořte si originální dárek z pohodlí Vašeho domova…

A pokud si RetroBox chcete nechat jen pro sebe, máte stylovou dekoraci do bytu, nebo třeba na prozáření kanceláře. RetroBox Vám také pomůže vytvořit hezkou atmosféru na party a oslavách a nemůže chybět jako svatební dekorace.

Zachyťte ty nejlepší momenty, věci, co se Vám povedly, nebo fotky použijte k profesionální prezentaci.

A mějte je kdykoliv u sebe ve stylové krabičce…:)

Pokud si s fotkami rádi vyhrajete, určitě Vás bude bavit velké množství filtrů a efektů. které v PIKLIU najdete. Je libo pořádný retrolook? Vyberte například filtr 70. léta, přidejte efekt Pomačkaná fotka,  jeden z našich retro rámečků a Vaše originální fotka je na světě!:) Celou fotku také můžete doladit popisky. Vybírat opět můžete z několika typů písem, nebo jen v PIKLIO online Editoru přidejte efekt retro štítku a text dopište rukou. Možností je spousta!

Už se těšíte?:) Začít tvořit můžete TADY

Rubriky: Retrobox, Tip na dárek | Napsat komentář

Barvy podzimu

Blíží se podzim. Počasí se ochlazuje, dny se zkracují, ale pro nadšené fotografy je toto roční období často tím nejpestřejším polem pro tvůrčí smysly.  Zlaté a červené barvy stromů nám tančí před očima a přímo vybízejí k tomu vyrazit do přírody s fotoaparátem. Nebo snad jen do nedalekého parku? Hlavně zachytit všechnu tu krásu. K tomu Vám může Blog Piklio dát 5 rad, jak toho nejlépe docílit:

1)    Počkejte si na zlatou hodinku – Přibližně 1 – 2 hodiny před západem nebo po východu slunce panují ty nejideálnější podmínky pro focení. Je tomu tak díky zlatavému světlu, které podzimní barvy více podtrhne a dodá fotografiím působivou atmosféru. Pokud není zataženo, tak se čekání na zlatou hodinku rozhodně vyplatí. Při společné procházce pak budou fotografie jak dělané pro tvorbu rodinné fotoknihy.

2)  Detaily podzimu – Co si zajít třeba do lesa na houby? Zbystříte zrak a vnímáte každý detail Vašeho okolí. Fotoaparát samozřejmě sebou. Podzimní les Vám poskytne široký repertoár detailů jak stvořených pro fotografování. Kromě hub i barevné listy, kapradí, kaštany a mnoho dalšího. Scénu si nezapomeňte upravit, aby vše dokonale hrálo a nebyly v záběru objekty odvádějící pozornost od hlavního motivu.

3)   Zachytit barevné kontrasty – Podzimní krajina nabízí mnoho možností zachytit barevné kontrasty. Trocha červeného listí k modré obloze, nebo snad zlatého k zelené trávě a člověk si pak připadá jako úplný malíř. Z kontrastů se dají vytěžit velmi zajímavé dojmy.

4)    Mlha je tím pravým – Podzimní mlhy v sobě mají velký kus tajemné nádhery. Člověk skoro neví, jestli má více rozjímat nebo fotit. Dá se naštěstí dělat obojí najednou. Široké krajiny ponořené v mlze mohou být velmi působivé. Ještě působivější však mohou být snímky pořízené přímo v ní. Objekty v pozadí postupně mizí a vytvářejí tak silnější dojem prostoru. V popředí nezapomeňte zachytit něco více barevného a jsme opět u podzimních kontrastů. Mlha je velmi fotogenická.

5)    Využít zrcadla krajiny – Na podzim nás už sice voda tolik neláká na koupání, ale o to více na fotografování. Rybníky a potůčky obsypané spadaným listím a všechny ty barvy odrážející se od zrcadlové hladiny.  Ideální materiál pro uklidňující foto obraz. Voda je navíc dynamický prvek, takže s fotoaparátem na stativu a dlouhou expozicí docílíte velmi klidné až magické atmosféry. Voda pak působí étericky. Ještě silnější dojem navodí krajina rozlévajících se barev a tvarů na hladině vody při zachování stejného postupu fotografování.

Takže až budete mít náladu osvěžit rozjímavého ducha v podzimní přírodě, jistě Vám tyto rady budou k užitku. Tvorba fotoknihy nebo kalendáře Vás pak zcela pohltí, neboť bude nesnadné vybrat to nejlepší z Vašeho díla. Barvy podzimu na Vás čekají.

Rubriky: Fotokniha, Kalendář, Obraz | Napsat komentář

Fototipy pro skvělé fotky z letní dovolené

Jak mít z letošní dovolené ještě lepší fotky?

1. Méně je více

Každý digitální fotoaparát nebo mobilní telefon svádí k pořízení stovek, někdy i tisíců fotek. Pravdouje, že ať je počet fotek z dovolené jakýkoliv, smysl jich má stejně jen pár desítek.

Dnešní fotoaparáty. včetně těch opravdu levných, jsou již tak kvalitní, že většina fotek je vždy ostrá a správně exponovaná (ani příliš světlá, ani příliš tmavá). Není tedy důvod “pro jistotu” udělat najednou deset fotek. Na paměťové kartě je sice místa dost,  ale Vy nebudete mít chuť se podobně vypadajícími fotkami probírat a hledat drobné rozdíly.

Stačí se při focení jen soustředit. Co přesně chci zachytit? Jde mi o konkrétní osobu, jejívýraz? Jde mi o atmosféru místa nebo snad o popisnou fotografii lokality? Chci zachytit rychle se pohybující se zvíře? Pokud si položíte před uchopením fotoaparátu do ruky otázku “co chci fotit a co je pro mě na snímku důležité”, máte z velké části vyhráno. O většinu dalšího se postará automatika Vašeho přístroje.

2. Základní nastavení fotoaparátu

Není to nic složitého a i když má každý výrobce a skoro každý fotoaparát trochu jiné menu a jeho položky, základní parametry jsou vždycky stejné.

Zapřemýšlejte, v jaké kategorii uživatele jste:

Úplný laik (jsem rád/a, že dokáži foťák nabít a zapnout)

V takovém případě nechte vše na automatice. Většina přístrojů má na horní straně otočný volič s písmeny P A S M. Plná automatika je označená jako P (program). Pokud najdete v menu “nastavení ISO”, zapněte AUTO, pokud najdete “vyvážení bílé”, zapněte AUTO, pokud najdete “nastavení blesku”, zapněte AUTO. Snad jediné, co nemá volbu AUTO je nastavení kvality fotek, kde volte rozlišení vysoké, tedy L (large) a pokud to Váš přístroj umožňuje, pak i nastavení JPEG Fine. Víc dělat nemusíte. Tedy kromě focení.

Něco už umím (alespoň mám takový pocit a kamarádi říkají, že se jim moje fotky líbí P.S. Nevěřte kamarádům a dejte na svůj pocit.)

Ať máte kompakt nebo zrcadlovku, můžete občas opustit volbu “P” a začít experimentovat s prioritou času “S”, prioritou clony “A” nebo dokonce s plně manuální nastavením “M”. Chcete zachytit rychlý pohyb při skoku do vody? Nastavte “S” a hodnotu času dejte minimálně na 1/500, ideálně 1/1000. Chcete mít ostrou postavu, ale pozadí co nejvíce rozostřené? Nastavte “A” a hodnotu clony co nejnižší. Podle typu objektivu to může být až 1,2, ale většinou se setkáte s hodnotou cca 3,5. Pokud máte při takových experimentech zapnuté nastavení ISO na AUTO, nemusíte nic dalšího řešit.

Fotografii se věnuji a už vážně něco umím

Pak nečtěte dál, pro zkušené amatéry nebo profesionály tyto rady opravdu nejsou :-)

3. Co nezkoušejte (je toho spousta, ale to nejzákladnější Vám řekneme)

  • Fotit proti slunci nebo proti silnému světlu. Výsledkem bude velmi tmavá, nečitelná postava (dům, auto, věc…)  na přesvětleném pozadí. Raději se posuňte tak, abyste měli slunce nebo světlo v zádech, nebo z boku.
  • Fotit v noci bez stativu. S bleskem samozřejmě vyfotíte dobře postavu nebo skupinu postav i v noci, ale pokud zkusíte romantickou fotku noční Paříže, nedopadne to většinou dobře. Pokud to ale vážně chcete zkusit, opřete si foťák o zeď, zábradlí, nebo něco pevného. Zabráníte rozmazání záběru.
  • Sahat prsty na čočku fotoaparátu, nebo jí čistit kusem oblečení. Dělá to spousta lidí, a pak se diví, že jsou na záběrech divné odlesky nebo fleky. Pokud se Vám už podařilo čočku fotoaparátu ušpinit, nebo pokud jsou na ní kapky vody, vezměte mikrovlákno nebo ubrousek na čištění brýlí. Jinak riskujete poškrábání citlivé vrstvy na čočce a tedy trvalé poškození vašeho fotoaparátu.
  • Fotit lidi, kteří to nechtějí Jsou místa na světě, kde se lidé fotit opravdu nechtějí a dají Vám to najevo. Nepokoušejte štěstí a raději hledejte jiný záběr. Nebyli byste první, kdo utíká před rozzuřeným “domorodcem”.
  • Fotit místa, která se fotit nesmí. Vojenské základny, tovární objekty a jiná místa, kde visí cedulka s přeškrtnutým fotoaparátem:-) Je spousta lidí, kteří takto přijdou o fotoaparát, nebo v horším případě stráví horké chvilky vysvětlováním na místní policii. Opravdu to nezkoušejte, zvlášť v dnešní době. Jsou tisíce jiných zajímavých objektů.

4. Co zkoušejte

Experimentujte. Nechte svou fantazii, ať použije fotoaparát jako nástroj a vytvoří nečekané záběry. Nemusí být všechny portréty stejné, nemusí být každá fotka Karlova mostu stejná. Jsou stovky možností, nasvětlení, pozadí, úhlů záběru. Hrajte si se světlem, nakonec světlo je ve fotografii nejzásadnější. Přemýšlejte, kam a jak dopadá, co na fotce je ve stínu a co dobře osvětlené.

5. Kašlete na pravidla

Neřešte jak udělat “správnou” fotku. Fotografování je tvůrčí proces. Pokud nefotíte lahev vína na reklamní leták, nesvazujte se poučkami o kompozici, vertikálách a odrazech světla. Buďte svá / svůj. Foťte pro radost svou a pro radost lidí, kterým pak své originální fotky ukážete. Nechte svou intuici, ať Vám řekne, jestli se Vám fotka povedla, nebo ne.

6. Nehodnoťte každý záběr

Není nutné po každé fotce zapnout display fotoaparátu a prohlédnout si, co jste vyfotili. Zkuste se chvíli soustředit na hledáček, na scénu, kterou fotíte a na vše, co se kolem ní děje. Pokud budete po každém záběru prohlížet detaily každé fotky, jen se odtrhnete od procesu focení. Nebojte se nechat chvíli unést, čas na prohlédnutí záběrů si vždycky najdete za pár minut.

7. Zálohujte si fotky

Buďto do počítače, tabletu nebo na internetové úložiště. Divili byste se, kolik lidí si omylem smazalo kartu, nebo o ni přišli. Zálohovat v dnešní době není nic těžkého nebo drahého, ale věřte, že se Vám to vyplatí.

8. Uchovejte si vzpomínky pomocí PIKLIO Fotoknihy :-)

Máte nějaké tipy a nápady pro ostatní? Napište je do komentářů níže, nebo na náš Facebook. Rádi je uveřejníme pro ostatní.

A nezapomeňte se zapojit do naší letní fotosoutěže ;-)


Rubriky: Fotokniha | Napsat komentář

Den dětí

Ahoj všem :-)

Nikde neutíká čas tak rychle, jako na dokonalé dovolené. Znáte to dobře, že? A tak mi květen utekl více, než kterýkoliv jiný měsíc. Za týden máme Den dětí, který mám od mala spojený s jednou jedinou věcí: blíží se prázdniny! A krom toho je už krásné letní počasí, které přímo vybízí k aktivitám v přírodě. Prostě super den ten Den dětí.

Pro všechny tu mám velmi zajímavou akci, která mě osobně vzala za srdce. Malují vaše děti rády (pokud nemáte vlastní, vzpomeňte třeba na synovce, neteře, malé sourozence nebo děti od kamarádek)? Velmi často jsou kresby od našich nejmenších nádherné. A Piklio teď přišlo s opravdu jedinečným nápadem - zvěčněte výtvory svých malých umělců do fotoknihy! Sleva 20% na všechny fotoknihy, plakáty a obrazy se může hodit i jako inspirace na dárek ke Dni dětí. Co takhle udělat z výtvoru dětí obrovský plakát a potajnu vyzdobit jejich pokojíčky? :)

Využijte opravdu nádherného nápadu a pusťte se s dětmi do díla! Možná máte už dnes sbírku jejich uměleckých děl, tak šup s nimi do knihy. Zaručuji Vám, že příbuzní i přátelé budou nadšení, jak originální fotoknihu máte. A vsadím se, že neuvěří, kdo je autorem? :)

Rubriky: Akce, Fotokniha, Obraz, Plakát | Napsat komentář

Uklízíme!

Jarní úklid považuji za velmi pozitivní činnost. Jak by taky ne – přichází přece jaro! Mileráda ho přivítám umytými okny, vypulírovaným bytem, kytičkami za okny a úsměvem na tváři. Máte to stejně, nebo jarní úklid vnímáte jako nutné zlo? Jelikož si potrpím na pořádek, beru jarní úklid opravdu od podlahy. Samozřejmostí je vyklizení komod a skříní, následné rozloučení se s nepotřebnými věcmi a důkladné vyrovnání zase zpět :-) Ano, jarní úklid je u mě doma celovíkendová zábava. Zejména, pokud se vrhnu na nezařazené věci, jako třeba fotografie. Vše musí do alba, fotoknihy, nebo třeba do minibooku. Je skvělý pocit začínat tak krásné a dlouhé období s čistým stolem a další dny či víkendy se radovat zase z jiných činností.

A víte co? Tento víkend má být krásně, zahoďte mopy, rukavice, prachovky a vyrazte stejně jako já s těmi nejbližšími na procházku. Nezapomeňte ale fotoaparát, nebo alespoň mobil, ať máte na krásný víkend plno vzpomínek. Možná se vám to zdá nepodstatné, ale víte, kolik nádherných fotek vzniklo zcela „nečekaně“? Za rok za dva si možná vzpomenete, ale za deset let už zbyde jen zamlžená vzpomínka, kterou díky fotografii kdykoliv oživíte! A navíc si z té úplně nejvíce povedené můžete vytvořit například obraz do obýváku a těšit se z něj den co den.

Rubriky: Fotokniha | Napsat komentář

Jak od profíka

Vyfotit -> vyinstragramovat x vyphotoshopovat -> nahrát -> pochlubit se -> vytisknout….

Znáte to také? :-) Klasický řetězec. Už ani nevím, kdy jsem fotku nechala tak, jak vznikla, a šoupla ji na FB nebo do fotoknihy. To prostě nejde. Je to jako koupit si krásné šaty a nevzít si k nim šperky. Mnozí instagram odsuzují, ale já ho zbožňuji. :-) V podstatě mě úprava fotek baví víc, než focení. Nemám ráda nepřirozené fotky… Ale mám ráda dokonalé fotky. Je jedno, co je na fotografii, ale barevné tóny, stíny, kontrast…To vše musí téma fotky podtrhnout a dovolit fotografii říci ještě víc, než před úpravou.

A díky novinkám na Piklio máte teď další možnost, jak své fotky dovést k dokonalosti. Mrkněte na krátké a názorné video!

Vidíte? Je to hračka. Stačí fotky nahrát tak, jak jistě už dávno umíte a pak si zahrát na kouzelníka. Vybírejte z řady filtrů, efektů a rámečků a nechte pracovat vaše umělecké já :) Výsledek bude určitě jako od profíka. A pokud máte Instagram, můžete fotky nahrávat přímo z něj.

A nezapomeňte na slevy, stále můžete ušetřit pěkné penízky. :-)

Rubriky: Fotokniha, Ostatní | Napsat komentář

Poštovné zdarma

Ahoj všem,

dneska čistě informativně: do 20.3.2014 nabízí Piklio dopravu zdarma na všechny produkty a to i ty ve slevě. Jediná podmínka – objednávka nad 700 Kč. Do čtvrtka ještě můžete využít 25% slevy na plakáty – všechny formáty. :-)

Asi se ptáte proč tak stručně… Běžím na focení. :-) Ovšem ne jako fotografka. Vzpomínáte na mé předstevzetí, že nebudu tak „neempatický“ objekt pro fotografy a budu se snažit tvářit tak, jak bych si to jako fotograf přála? :-) Vidíte, jdu do toho přímo po hlavě. Jaké máte zkušenosti Vy s fotogafováním, kde se ocitáte před objektivem? Jste stydliví, suverénní, baví Vás to, přetrpíte to..? Dám vám vědět, jak jsem dopadla já. Výhodou je, že fotograf je kamarád a fotí opravdu luxusní fotografie. Jeho fotky mají kouzlo. Možná proto mě ukecal, chci taky „kouzelnou“ fotku, které dnes a denně dává na svůj facebook :-)

Brzy ahoj!

Rubriky: Akce | Napsat komentář

Když se daří…

Tak a zase za 2 roky…Olympiády skončila a musím říct, že se mi líbila víc než kdy jindy. Asi proto, že jsem poprvé měla čas na ni více koukat a nejen sledovat výsledky. Prožívala jsem všechny disciplíny, jak kdybych tam byla s nimi, a těšila se z nádherných výsledků. Nedá se nic dělat, jsme prostě dobří!
A při tom sledování jsem si uvědomila, že nemám kromě lyžování ani jednu fotku při sportu. Jo, ty pózující ano, ale myslím fotografie „v akci“. V podstatě nejvíce se mi na celé olympiádě vždy líbí zpomalené záběry, je to nádhera. A pak fotografie, které vystihují vše, co sportovec prožívá. Jsou velmi emotivní. Smutek, radost, dojetí, vyčerpání…To vše se dá z fotografií vyčíst.
Určitě i vy jste někdy zažili skvělý sportovní zážitek – na lyžích, snowboardu, na kolech, na bruslích, nebo trochu větší adrenalin třeba na raftech. A fotky máte – tipuji, stejně jako já, jak se o kolo leda tak opíráte. :-) Taková škoda! A tak jsme se rozhodla, že letos to změním a nafotím skvělé akční fotky… A snad někdo vyfotí i mě, pokud se po letošním úrazu ještě budu se sportem kamarádit :-)
A když budete mít štěstí a vyfotíte něco opravdu „rámečkového“, můžete využít super nabídky od Piklio - extra velkou fotoknihu 30×30 a k tomu jako dárek poukázku na obraz 40×30 zcela zdarma! Můžete tak zahájit tradici své vlastní sportovní kroniky a ten nejlepší výkon si ještě nevíc vystavit doma do obýváku :-)
Držím palce v úlovcích a doufám, že se pochlubíte. Já si budu mezitím udobřovat „levačku“ a slibovat jí, že za brzké uzdravení na ni budu příště opatrnější :) Aneb lyžím ZDAR!
Rubriky: Akce, Fotokniha, Obraz | Napsat komentář

Idol, vzor…jak chcete

Ahoj všem,

tak mě dnes napadlo – máte svého oblíbeného fotografa? Nemyslím nutně celosvětově známého, ale třeba klidně z Vaší blízkosti. Dnes se mi opět dostala do rukou „přenádherná“ fotokniha Jana Šibíka a pro mě je právě on pan fotograf. Měla jsem tu čest setkat se s ním několikrát osobně a poslouchat jeho příběhy je opravdu fascinující. Málokdo viděl takové utrpení a bezmoc jako právě on. Věřím, že člověk musí být velmi silná osobnost, aby toho ustál a mohl se vydat na další cesty, kde již dopředu ví, že budou psychicky velmi náročné.
Několikrát se řešila etika, zda je správné fotit cizí neštěstí. Já mám názor jasný – je to správně. Jak jinak by si zbytek světa mohl představit ty hrůzy, co se dějí? Vyprávění nestačí, fotografie řeknou daleko více. Možná díky tomu lidé pomáhají, protože slovo dle mého názoru nikdy neřekne tolik, co obraz. Mnoho fotografií ve mně vyvolalo takové emoce, které by ani celá kniha nedokázala. Pro mě je práce reportážních fotografů obdivuhodná a děkuji jim za ni.

To jsem trochu odbočila a zvážněla, že? :) Tak zpět k mé otázce – kdo je váš vzor ve světe fotky? Které fotky obdivujete a které jsou pro vás inspirativní?
Mějte se krásně a užijte si jarní počasí, které k nám zavítalo o pár týdnů dříve.

Rubriky: Fotokniha, Ostatní | Napsat komentář

Láska je láska, když…

…bude pátek, bude 14.2.2014 (krásné datum, viďte?) a taky bude ne právě všemi milovaný Valentýn. Přemýšlela jsem, proč ho někteří nemají rádi? Jasně, říkáte si, že prostě nikoho třeba zrovna nemají, nebo mají zlomené srdce, anebo zkrátka nemají chuť zrovna 14.2. říkat své polovičce, jak jsou šťastní. Beru. Ale Valentýn přeci nemusí být jen o partnerských vztazích. Já osobně jsem mu přišla na chuť teprve nedávno. Nikdy jsem ho neslavila a teď toho lituju. Je to krásný a pozitivní svátek a také chvíle, kdy můžete z obyčejného dne udělat neobyčejný. Dobrou večeří, výletem, dárkem…nebo třeba jen větou, která druhého pohladí po duši. Samozřejmě, tohle všechno jde udělat kdykoliv…ale ruku na srdce, kdy naposledy jste to udělali? Člověk je často v takovém shonu, že zkrátka zapomíná dělat/říkat věci, které stojí pár minut, ale druhému rozzáří den.

Pojďme letos udělat krásný pátek čtrnáctého všem, které máme rádi. Partnerovi, partnerce, kamarádce, mamince, babičce, tatínkovi, dětem…a klidně i těm chlupáčům, co tolik milujeme!

A jestli nevíte, jak nejlépe říct „mám tě rád“, dám vám tip. Fotodárek se společnými fotkami, ať už fotokniha, obraz či plakát, blok s vlastní fotkou a nebo pouze jednoduché přáníčko od srdce…a nemusíte říkat nic. Nechte mluvit za sebe fotky a společné vzpomínky. Pokud se rozhodnete a nějaký ten fotodárek vyrobíte, můžete využít skvělé a opravdu velké slevy na piklio.cz. Projděte web a nechte se překvapit, kde na Vás čeká jaká sleva. :-) A nezapomeňte vybrat valentýnské designy, jsou totiž opravdu krásné, už jsem měla tu čest!

Otázka na závěr – budete letos slavit Valentýn? :-)

Rubriky: Akce, Blok, Fotokniha, Obraz, Plakát, Přání, Tip na dárek | Napsat komentář